نشست مشترک معاونت عمرانی و امور شهری استانداری با اعضای شورای اسلامی

1401/4/15
11/07/2022 06:23:32 ق.ظ

نشست مشترک معاونت عمرانی و امور شهری استانداری با اعضای شورای اسلامی در راستای سرعت بخشیدن به خدمات شهری و حل مشکلات پیش آمده


نشست مشترک معاونت عمرانی و امور شهری استانداری با اعضای شورای اسلامی در راستای سرعت بخشیدن به خدمات شهری و حل مشکلات پیش آمده
در این نشست مرادلو ضمن خوش‌آمد گویی به میهمانان درخصوص مشکلات پیش آمده در مجموعه شهرداری از دوران قبل و همچنین کاهش این مشکلات در این دوره صحبت هایی به میان آورد. رئیس شورای اسلامی شهر زنجان در این صحبت ها به مشکلات فعلی اشاراتی داشتند و برای پیشبرد پروژه های شهری و عمرانی درخواست حمایت و جذب اعتبارات را خواستار شد.
در ادامه اعضای شورا نیز مشکلات فعلی را از قبیل مصوبات محوری، طرح تفصیلی، طرح جامع، تخریب بافت تاریخی توسط ارگان های متولی، ساماندهی نیروی انسانی، سرمایه گذاری در پروژه های شهری، بالا آمدن آب های زیر سطحی در نیمه جنوبی شهر، کوتاهی دستگاه های اجرای مسکن و ساخت شهرک ها و مشکلات پدید آمده در این خصوص برای شهرداری، مجتمع های صنفی، مجوز افزایش طبقات در برخی محلات، ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی، ارتقاء جایگاه شورا، افزایش اختیارات شورا فراتر از شهرداری و ورود به دیگر مجوعه ها برای حل مشکلات شهروندی و شهری، مشکلات راه شهری و استان، ساماندهی ناوگان حمل و نقل و نوسازی دستگاه ها، پیگیری داشتن پیوست پدافند برای پروژه های عمرانی و شهری، انتقال پادگان، پرونده های قلع و قمع، دخالت دستگاه های لازمه برای حل مشکلات شهری مطرح شد.
بعد از صحبت اعضای شورا مرادلو درباره شفاف بودن قضایا گفت: ما چیز پنهانی نداریم و در حال حاضر به علت نبود نیرو تعداد43 دستگاه اتوبوس در پارکینگ بدون راننده باقی مانده و چندی بعد مینی بوس های حمل و نقل شهری نیز به این تعداد اضافه خواهد شد و متاسفانه مجوز جذب نیرو از طرف دفتر امور شهری استانداری و سازمان بازرسی صادرنمی‌شود، از طرفی نیرو های ما در قسمت های مختلف تخصصی در حال بازنشسته شدن هستند و کسی به فکر جایگزینی این نیرو نیست. این در حالی است که شهرداری دستگاه های صنعتی را دارا می‌باشد اما اپراتور متخصص آن را ندارد و به خاطر عدم موافقط سازمان بازرسی و امور شهری استانداری با مبالغ بسیار بالا، مجبور به عقد قرارداد با شرکت های خصوصی می‌شویم.
معاون عمرانی استاندار بعد از شنیدن مشکلات مطروحه از طرف اعضای شورا در پاسخ چنین ابراز کرد که: ما با با دلایل مختلف به مرکز استان نگاهی ویژه‌ای‌ داریم، چرا که شهر زنجان باعث سرافرازی استان است. اما به هر دلیلی مشکلاتی نیز در مسیر بوجود آمده و پیدا کردن روش حل مشکل نیز زمان‌بر است و در این حین که مشکلات برطرف می‌شود مشکلات تازه ای بوجود می‌آید. ما در حال رفع مشکلات هستیم. مثلا در بحث آسفالت تمدید پروانه های کارخانه های آسفالت را در شورای تامین مطرح کردیم.
در حال حاضر در این برهه، رضایت عمومی در مردم بالا رفته و نظرات مختلفی در این خصوص به ما رسیده.
در موضوع انتقال پادگان که مصوبه سال 1381 سفرمقام معظم رهبری به استان بود و نقاط مختلفی در اطراف برای انتقال پادگان مطرح شد که در نهایت، اطراف اسفجین زمینی مشخص شد. در بحث بازگشایی معابر کارهای استانی انجام گرفته و شهرداری هر مسئولیتی که دارد سریعا آن را انجام دهد و در هفته دولت این بازگشایی انجام خواهد شد.
جلسه‌ا‌ی نیز با بنیاد در خصوص بازگشایی خیابان 11 اعتمادیه و اجرای طرح نفصیلی برای آن بافت داشتیم.
درخصوص مشکلات آب‌های زیر سطحی نامه ای به شرکت آب منطقه ای ارسال کرده‌ایم و متولی این امر را شرکت مذکور می‌دانیم. اما تعداد پارامتر‌های تاثیر گذار در بالا آمدن آب های زیرسطحی زیاد است. مثلا قناط ها که مسیرهای آن مشخص است و متاسفانه در زمان ساخت به این موضوع بی توجهی شده است. ما سعی بر احیاء قناط ها داریم و با تکمیل شبکه فاطلاب شهری این مشکل تا حدود زیادی حل خواهد شد، البته اعتبار لازمه برای این کار 1000 میلیارد تومان است.
اما در مورد کمیسیون ماده 5 به رویه ای رسیدیم که موارد محکم تر باشد. گاها مشکلاتی پیش می‌آید که کار را سخت می‌کند. ما در بحث شهرسازی به وضع موجود رسیدیم که در این حال با مشکلات بسیاری روبرو هستیم. 
همیطور در خصوص سکونتگاه های غیر رسمی، برخی تمایل بر این کار ندارند و برخی اهالی بسیارراغب بر نقل مکان هستند و با مسکن ملی این نقل و انتقال حل خواهد شد. حتی برخی سرمایه گذاران برای برخی از سکونتگاه های غیر رسمی پیشنهاداتی نیز دارند.
در مورد راه‌های استانی بیاد گفت که این مسیرها در حال ترمیم هستند.
اما موضوع گاوازنگ که یک چیز به هم گره خورده بود و ما سعی بر باز کردن یک به یک گره ها هستیم و حتی قوه قضائیه برای این مورد ورود کرده.در این منطقه 3 بخش گردشگری، مراتع و منطقه امند وجود دارد.بخش امند متولی خصوصی دارد، در بخش پارک‌ها قرار بر درختکاری و کاشت درختچه هست و متولی آن منابع طبیعی محسوب می‌شود. اما بخش گردشگری خود به 3 قسمت تقسیم می‌شود که 2 قسمت آن را وارد حریم کرده ایم.
ما سعی داریم در این مجموعه قسمت باغ ایرانیان را به سمت بافت و هویت روستایی( به شکل بازسازی شده برای گردشگری) هدایت کنیم تا جلوه گردشگری به خود پیدا کند و یکی از گزینه هایی که متولی این کار باشد را شهرداری می‌دانیم.در خانه بوران نیز همین برنامه هست.
در موضوع نیروی انسانی باید گفت نیروی کارآمد که برای شهرداری نیاز هست. استانداری اقدامات خود را انجام داده اما شهرداری باید چابک سازی کند.کسری نیروی شهرداری از باب نیروی تخصصی است و در شهرداری 1100 پست وجود دارد که 2500 نفر حقوق بگیر در حال کارکردن در این مجموعه هستند.
خلج در باره ساماندهی نیروی انسانی گفت: در این موضوع وضع شهردای بسیار وخیم تر از چیزی که بیان میشود هست.ما هر هفته در روز بخصوصی به صورت یک در میان کمیته منابع انسانی داریم. تا کنون 8 جلسه در این خصوص تشکیل شده است طی این مدت وضعیت 102 نفر را مشخص کرده‌ایم. و متاسفانه برای جذب نیرو مجوزی صادر نشده و تنها در سال 98 فقط برای بکارگیری 160 نفر سازمان شهرداری ها درخواست مجوز داشت. در بحث برون سپاری به جای این که چابکسازی صورت گیرد باعث بدتر شدن وضعیت شد. تا کنون برنامه ای از طرف شهرداری برای ساماندهی نیروی انسانی برای ما ارسال نشده و ما بر حسب وظیفه این کارها را انجام داده ایم  و سعی برای برطرف کردن نیازهای مهم داشتیم.
در نهایت پیشنهاد شد یک جلسه مشترک در این خصوص برگزار شود و آن را به صورت وسیعتر بررسی کنند.
در پایان یکی از اعضای شورا با گفت که قانون به شهرداری این اجازه را داداه که 60% بودجه را به صورت جاری استفاده کند. قانون صراحتا اعلام کرده که نباید پست کارگری باشد اما بیشتر کار شهرداری به صورت کارگری است.

 نوشته شده توسط: Admin -- تعداد بازدید ها:

لینک خبر