اختصاص اعتبار ويژه مناسب سازي در بودجه سال آينده شهرداري

1394/12/23
12/03/2016 11:04:36 ب.ظ

رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان گفت: در بودجه سال آینده شهرداری زنجان اعتبار ویِژه‌ای برای بخش مناسب‌سازی در نظر گرفته شده است.


رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان گفت: در بودجه سال آینده شهرداری زنجان اعتبار ویِژه‌ای برای بخش مناسب‌سازی در نظر گرفته شده است.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر زنجان ، سعيد اميدي در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره رسانه‌های حامی مناسب‌سازی با اشاره به اینکه مجموعه مدیریت شهری و مسئولان باید اراده جدی در پیاده‌سازی مقررات و قوانین مناسب‌سازی داشته باشند، بیان کرد: موضوع مناسب‌سازی فرادستگاهی بوده و نیازمند مشارکت همه دستگاههای مرتبط است.

وی با اشاره به اینکه در اجرایی کردن رویکرد شهروند محوری رسانه‌ها و مطبوعات نقش تاثیرگذار و جدی دارند، عنوان کرد: رسانه‌ها فرهنگ‌سازی‌کننده و انتقال‌دهنده دغدغه‌های مردم به صورت بی‌واسطه برای مسئولان است.

رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان با بيان اينكه تشکل های مردم نهاد ظرفیت های بالایی دارند افزود: باید از این توانمندی برای ارتقای شاخص های شهروندی در مجموعه مدیریت شهری استفاده شود.

اميدي گفت: بیش از یک دهه از تصویب قانون حمایتی معلولان می‌گذرد ولي در این مدت شاهد اقدام جدی در اجرای این قوانین از سوی دستگاههای مسئول نبودیم.

رئیس شورای شهر زنجان با اشاره به اینکه در طول امسال مجموعه شورا 40 جلسه رسمی برگزار کرده است، ابراز کرد: حدود 225 جلسه نیز در قالب کمیسیونها به منظور بررسی دغدغه‌های شهروندان برگزار شده است.

وی با بیان اینکه در راستای اجرایی کردن رویکرد شهروند محوری ، افزایش کیفیت خدمات‌رسانی و پشتیبانی از تمام اقشار جامعه در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در حال حاضر 8 کمیسیون فعال در شورای شهر زنجان فعالیت می‌کنند که کمیسیون جدید مناسب‌سازی فضاهای شهری نیز در حال فعالیت است.

فرماندار شهرستان زنجان نيز در اين مراسم با اشاره به اینکه رعایت مقررات مناسب‌سازی در مکان‌های عمومی زنجان الزامی شد گفت: الزامات لازم نیز برای سازندگان به منظور رعایت مقررات مناسب‌سازی برای معلولان نیز باید در ساخت و سازها تعیین شود.

مجيد فرخي با بیان اینکه ضوابط و مقررات پیش‌بینی شده به منظور مناسب‌سازی فضای شهری برای معلولان جسمی و حرکتی برای ساختمان‌های عمومی باید عملیاتی شود اظهار داشت: مقررات عنوان شده باید در تمامی ساختمان‌های عمومی، ساختمان پزشکان، بانک‌ها، ساختمان‌های دولتی و غیره رعایت شود.

وی یادآور شد: گزارش تخلفات ساختمانی که از سوی مهندسان ناظر به کمیسیون ماده 100 ارجاع داده می‌شود از این پس عدم رعایت ضوابط مناسب‌سازی را نیز شامل می‌شود.

فرماندار شهرستان زنجان از برگزاری 12 جلسه کمیته مناسب‌سازی طی دو سال گذشته در شهرستان خبر داد و خاطر نشان کرد: با تلاش شهرداری و شورای شهر زنجان مصوب شد تا از این پس موضوع مناسب‌سازی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

فرخی با اشاره به اینکه خوشبختانه نگاه نو و خاصی در شهرستان زنجان در زمینه مناسب‌سازی ایجاد شده است، عنوان کرد: توجه به مناسب‌سازی در شهرستان آغاز شده که این شروعی خوب است.

در ادامه اين مراسم رئيس كميسيون مناسب سازي فضاهاي شهري شوراي اسلامي شهر زنجان نيز با بيان اينكه یکی از دغدغه‌های جامعه معلولان بی‌توجهی به مطالبات آنها است افزود:  باید گام‌های نخست در این رابطه برداشته شود و در این میان معلولان نیز حق استفاده از امکانات شهری را دارند و در این راستا باید شرایط به سمتی سوق یابد که این قشر از جامعه بتوانند با استفاده از فناوری‌های نوین خدمات موردنیاز را دریافت کنند.

پريسا شعباني گفت: مناسب‌سازی وسایط حمل و نقل درون شهری برای استفاده معلولان و ناتوانان جسمی و حرکتی همواره در دستور کار شورای شهر بوده و در این راستا نخستین اتوبوس درون شهری ویِژه معلولان هفته آینده برای استفاده آنان به شهرداری واگذار می‌شود.

وي به استفاده از تجربیات کانون توانمند توانای قزوین اشاره کرد و افزود: این کانون توانسته برای 3 هزار نفر که بخش قابل توجهی از آنها معلول هستند اشتغال ایجاد کند.

شعباني يادآور شد:  عدم صدور نقشه و پروانه پایان کار برای ساختمانهایی که ضوابط مناسب‌سازی در آنها رعایت نشده است از جمله مصوبات به تصویب رسیده در کمیته مناسب‌سازی است.

رئيس كميسيون مناسب سازي فضاهاي شهري شوراي اسلامي شهر زنجان به حضور کمیته مناسب‌سازی شورای شهر زنجان درنشست مشورتی ملی نقش فناوری اطلاعات در توانمندسازی معلولان اشاره کرد و افزود: کمیته مذکور تنها نماینده زنجان در این همایش بین‌المللی بود.

شعبانی با تاکید بر مناسب‌سازی دیجیتال و خدمات الکترونیکی به معلولان ابراز کرد: دسترس‌پذیری خدمات شهری، برابری جنسیتی، مشارکت‌پذیری بیشتر معلولان در جامعه و غیره از جمله سیاستهای کلی کمیته مناسب‌سازی شورا است.


نویسنده:Saatchi -- تعداد بازدیدکنندگان: تعداد بازدیدکنندگان: 2716