مردم سالاري ديني ركن و پايه اصلي قانون اساسي كشور است

1395/02/14
03/05/2016 04:08:08 ب.ظ

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه قانون اساسی ما بر پایه مردم‌سالاری دینی تعیین شده است و مردم پایه اصلی تصمیم‌گیری‌های شهری هستند، گفت: مردم باید نقش خود را در تصمیم‌گیری موثر احساس نمايند چرا که رهبر با یک واسطه ، رئيس جمهور به عنوان شخص دوم کشور ، نمایندگان و رئیس قوه قضائیه با واسطه مردم انتخاب می‌کنند.


نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه قانون اساسی ما بر پایه مردم‌سالاری دینی تعیین شده است و مردم پایه اصلی تصمیم‌گیری‌های شهری هستند، گفت: مردم باید نقش خود را در تصمیم‌گیری موثر احساس نمايند چرا که رهبر با یک واسطه ، رئيس جمهور به عنوان شخص دوم کشور ، نمایندگان و رئیس قوه قضائیه با واسطه مردم انتخاب می‌کنند.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر زنجان ، آيت ا... علي خاتمي در مراسم تجليل از شوراهاي اسلامي كه به مناسبت هفدمين سالروز تشكيل شوراهاي اسلامي شهر و روستا برگزار شد اظهار داشت: اگرچه شوراها 21 سال دیرتر از تصویب قانون آن اجرایی شد ولی سبب شد مردم احساس کنند که حضور فعال و نقش روشنی در تعیین سرنوشت خود دارند و همین امر سبب احساس مسئولیت در بین آن‌ها خواهد شد.

وي افزود: بر طبق تعریف در شهرها شورای شهر باید اتاق فکر شهردار و مدیران اجرایی باشد ولی با وجود اینکه شورای شهر در بسیاری از مواقع خوب عمل کرده ولی آفت‌هایی نیز داشته است.

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه زنجان گفت: برای کاهش این آفت‌ها توصیه می‌شود فعالان در این زمینه برای رضای خدا کار کنند و مسئولیتی را که بر روی دوش آن‌ها است مسئولیت بزرگی بدانند زیرا معتقدیم چهار سال فرصت مناسبی برای خدمت است.

استاندار زنجان نيز در اين مراسم گفت: جنس نمایندگانی که مردم انتخاب می‌کنند از منظر توقعات مردم یک جنس است، لذا برای بهبود اوضاع توصیه می‌شود نمایندگان و اعضای شورای شهر نقش و وظیفه خود را به مردم اعلام کنند تا مردم متوجه شوند که نماینده مجلس وظیفه توسعه حوزه انتخابیه خود را بر عهده ندارد و در خصوص شوراها نیز این موضوع صادق است.

جمشيد انصاري افزود: نبود اطلاعات كافي در ميان مردم، موجب مي شود تا در اغلب مواقع متوليان از رسيدگي به مسئوليت هاي اصلي خود باز بمانند.

وي ياد آورشد: همه بايد بدانند كه چه كسي چه وظيفه اي بر عهده دارد و بر اساس آن از نهادي و مسئولي توقع داشته باشند.

انصاري با بيان اينكه همه مديريت هاي شهري در سطح جهان در سه موضوع مشترك هستند، اظهار كرد: اينكه حدود اقدام هاي دولت در مسايل حاكميتي است، اداره امور هر محله بايد از سوي مردم همان محل انجام شود و اهالي آن هزينه امكانات عمومي را تامين كنند، سه موضوع مشترك هستند.

وي اضافه كرد: اگر بناست اداره امور محلي به دست مردم باشد بايد از شوراها و شهرداري ها حمايت شود و سهم درآمدي از درآمدهاي عمومي به همان اداره كنندگان محلي برگردد.

معاون عمرانی استاندار زنجان نیز در این جلسه تاکید کرد: در ابتدای آغاز کار شوراها نگرانی‌ها و مقاومت‌هایی وجود داشت ولی هم‌اکنون با گذشت 17 سال تجربه نشان داده شده است که مشارکت مردم در امورات خود سبب ایجاد امنیت در امور شهری و تنظیم توقعات مردم با واقعیت‌ها شده است.

جواد رحمتی گفت: هم‌اکنون در استان زنجان از 673 روستا، با تاسیس دهیاری در 635 روستا موافقت شده است و روستاهای باقی‌مانده نیز با وجود اینکه کوچک هستند ولی آن‌ها را نیز به این سو سوق خواهیم داد.

وی افزود: امروزه دهیاری‌ها در انتخاب پروژه و هزینه‌های آن دخالت دارند و کمک‌های خوبی نیز به آن‌ها شده است که نمونه آن را می‌توان کمک 38 میلیارد تومانی به دهیاری‌ها و 105 میلیارد تومانی به شهرداری‌ها دانست.

رحمتي تاکید کرد: بیش از 90 درصد اعتبارات دهیاری‌ها به دولت وابسته است ولی در خصوص شهرداری‌ها نبود درآمد پایدار به یک نگرانی تبدیل شده است لذا توصیه می‌شود شوراها و شهرداری‌ها بخشی از انرژی خود را به تعریف درآمد پایدار شهرداری اختصاص دهند.

معاون عمراني استاندار زنجان گفت: از اعضاي شوراي شهر و روستا انتظار مي رود بخشي از توان خود را براي تعريف درآمد پايدار متمركز كنند.

رئيس شوراي اسلامي استان زنجان نيز با یادآوری تشکیل نخستین دوره شوراهای شهر اظهار کرد: شوراها 17 سال قبل به فرمان مقام معظم رهبری فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

سعيد خدادادي با اشاره به برگزاری جلسه علنی با حضور بازرس سازمان همیاری و بازدید از شهرستان سلطانیه و حضور در جلسه شورای اداری گفت: حضور معاون سفیر ایران در گرجستان و برگزاری جلسه با مدیر کل ورزش و جوانان برای عملکرد بهتر و تعامل بیشتر از جمله اقداماتی است که توسط شوراها انجام شده است.

رئیس شوراهای اسلامی استان زنجان با بیان اینکه شورای استان 9 وظیفه دارد، تصریح کرد: سه مورد از آنها شامل شورای توسعه برنامه‌ریزی، عضویت در آن و نظارت بر پروژه‌ها است.

وی با بیان اینکه نظارت بر عملکرد شوراهای شهرستان‌ها و شهرها نیز از دیگر وظایف شورای استان است، تصریح کرد: سال گذشته به منظور پیگیری این امور سال قبل 24 جلسه تشکیل و 110 ایراد گرفته شده و در سال جاری نیز  دو جلسه و هفت ایراد گرفته شده است.


نویسنده:Saatchi -- تعداد بازدیدکنندگان: تعداد بازدیدکنندگان: 2877