نشست خبري اعضاي شوراي اسلامي شهر و شهردار زنجان به مناسبت روز خبرنگار

1395/05/05
26/07/2016 11:16:41 ق.ظ

نشست خبري اعضاي شوراي اسلامي شهر و شهردار زنجان به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد.


نشست خبري اعضاي شوراي اسلامي شهر و شهردار زنجان به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر زنجان ، سعيد اميدي رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان در اين مراسم با بیان اینکه پاسخگویی، شفافیت و شهروندمحوری سه رویکرد اصلی شورای چهارم از ابتدای آغاز به‌کار خود تاکنون بوده است اظهار داشت: عملیاتی کردن این رویکردها با حضور منظم اعضا شورا در جلسات و بازدیدهای میدانی از اقدامات انجام شده در سطح شهر، ارائه گزارش از عملکردهای هزینه‌ای و درآمدی به صورت دوره‌ای، تهیه و تنظیم بودجه بر مبنای نظرات شهروندان و غیره انجام شد.

وی به برگزاری 106 جلسه از ابتدای سال تا پایان تیرماه در قالب جلسات رسمی و نیز جلسات کمیسیونهای فعال در شورا اشاره کرد و یادآور شد: از این تعداد 10 جلسه به صورت رسمی بوده است.

رئیس شورای شهر زنجان به خلاصه‌ای از مصوبات مهم شورای شهر از ابتدای سال تاکنون اشاره کرد و افزود: حل و فصل اسناد حقوقی زمینی در سایت کارگاهی از جمله مصوبات مهم شورا بود که با پیش‌بینی‌های انجام شده قرارداد زمینهای مذکور به نام مالکان واگذار شد.

وی با تاکید بر اینکه تهاتر بدهی توسعه صادرات استان و بسته شدن پرونده آنها نیز از دیگر لوایح مورد بررسی در شورای شهر بود عنوان کرد: مشارکت با آموزشگاههای هیئت امنایی به منظور ارتقا سطح آموزشی شهروندان در مناطق حاشیه‌ای شهر نیز از جمله لایحه‌های مهم بررسی شده در شورا بود.

امیدی با اشاره به ساماندهی زمین 16 هکتاری واقع در ضلع غربی میدان ولی‌عصر(عج) یادآور شد: این اقدام در ساماندهی ضلع شرقی منطقه بی‌سیم نقش تاثیرگذاری دارد.

وی با بیان اینکه حسابرسی حسابهای شهرداری در سالهای 93 و 94 از جمله تکالیف قانونی شورای شهر مطرح شده است بیان کرد: با انجام حسابرسی در سالهای 93 و 94 تمامی حسابهای شهرداری زنجان دقیق گزارش شده است.

رئیس شورای شهر زنجان تفریغ بودجه سال 94 شهرداری را یکی از مصوبات مهم شورای شهر دانست و افزود: بررسی و ابلاغ به موقع بودجه امسال شهرداری نیز از اقدامات خوب شهرداری و شورای شهر است.

وی بودجه نقدی امسال شهرداری زنجان را دو هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: بودجه مدیریت شهری شامل مجموع بودجه‌های نقدی، سرمایه‌گذاری و سازمانها است.

امیدی به فسخ قرارداد شهرداری با سرمایه‌گذار پروژه سبزه میدان اشاره کرد و افزود: این فسخ قرارداد به دلیل عمل نکردن شریک تجاری به تعهدات خود در پروژه سبزه میدان بود.

وی با اشاره به اینکه عزم و اراده برای انجام ادامه پروژه سبزه میدان در مجموعه مدیریت شهری وجود دارد خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجوز انجام پروژه سبزه میدان به روش پیمانکاری اخذ شده است.

 در ادامه ، نايب رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان محرومیت‌زدایی را رویکرد شورای چهارم شهر زنجان در هزینه‌کردها عنوان كرد و گفت: عدم هزینه‌کردها بر اساس مصوبات بودجه به منزله انحراف از بودجه است که باید مد نظر قرار گیرد.

فخرالدين رستمي با اشاره به اینکه بودجه 200 میلیارد تومانی شهرداری زنجان بر اساس 55 درصد بودجه عمرانی و 45 درصد بودجه جاری مصوب شده است، تصریح کرد: باید متوجه بود که تحقق درآمدها نوع هزینه‌کرد را مشخص می‌کند به همین دلیل سال مالی را بعد از آغاز سال جدید پیش‌بینی و ارزیابی می‌کنند.

وي با تاکید بر اینکه درآمدهای شهرداری زنجان پاسخگوی نیازهای مدیریت شهری نیست، افزود: جذب سرمایه از داخل و خارج شهر و همچنین جذب منابع از دولت از دیگر راه‌های کمک به تحقق درآمدهای شهری به شمار می‌رود.

نايب رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان در ادامه گزارشی از عملکرد شورای اسلامی دوره چهارم را ارائه کرد و افزود: ابلاغ 451 مصوبه به شهرداری زنجان و 316 مصوبه مورد اعتراض قرار گرفته که برای بالای 80 درصد از آن‌ها در شورای حل اختلاف رای به نفع شورا صادر شده است.

رستمي تعداد مصوبات متوقف شده شورا را در دوره چهارم 18 مصوبه اعلام کرد و افزود: در حال حاضر 43 مصوبه شورا در دست اجرا است و 390 مصوبه هم عملیاتی شده است.

وي با بیان اینکه طی مدت زمان فعالیت شورای چهارم تا پایان سال گذشته 109 جلسه تشکیل شده است، ادامه داد: مجموع مصوبات جلسات تشکیل شده طی این مدت 767 مصوبه بوده است.

نايب رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان به برگزاری 10 جلسه توسط شورای اسلامی شهر زنجان طی سال جاری اشاره و اضافه کرد: شورا برای ایجاد تعامل در مدیریت شهری بین ارگان‌های جلسات مشترکی را با مسئولان دستگاه‌های اجرایی برگزار کرده است.

رستمي پیشگیری از تبدیل شورا به شورای شهرداری را از اهداف شورا عنوان کرد و ادامه داد: شورا باید در راستای عمل به وظایف خود از جایگاه و حقوق مردم دفاع کند.

رئيس كميسيون عمران و محيط زيست شوراي اسلامي شهر زنجان نيز با تاکید بر اینکه بودجه تنظیم شده برای شهرداری‌ها به صورت یک‌ساله بسته می‌شود، اضافه کرد: باید متوجه بود که این مصوبه به عنوان سند در رویکردها باید مد نظر قرار گیرد.

رزاق محمدي با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورا 55 درصد از بودجه 200 میلیارد تومانی شهرداری زنجان برای بخش عمران بوده است، تصریح کرد: رویکردهای پیش‌بینی شده برای تحقق درآمدها راه‌کارها را مشخص می‌کند.

وي با تاکید بر پایدار نبودن درآمدهای شهرداری‌ها از جمله شهرداری زنجان افزود: تدوین برنامه‌ برش سه ماه برای پروژه‌های در دست اجرای شهرداری زنجان در همین راستا و برای پیگیری روند اجرایی پروژه‌های مورد نظر انجام شده است.

محمدي تصريح كرد: ارائه گزارش سه ماهه از پیشرفت‌های فیزیکی پروژه‌های شهری، مدیریت شهری را در جریان کم و کیف روند اجرایی آن‌ها از جمله مشکلات قرار می‌دهد.

رئیس کمیسیون عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به بازدیدهای دوره‌ای و پیگیری روند توسط شورا در وضعیت پروژه‌ها افزود: این اقدامات نظارتی در راستای وظایف ذاتی شورا انجام می‌شود.

وي با بيان اينكه ارائه گزارش در مورد دلیل عملیاتی نشدن پروژه‌ها از وظایف شوراها مي باشد تصريح كرد: اگر پروژه‌ای به هر دلیل عملیاتی نشده باید دلایل آن از جمله نداشتن بودجه، مشکل‌دار بودن قرارداد و یا عدم توانایی مدیر، علت یابی و اطلاع  رسانی شود تا همه در جریان امور قرار گیرند.

محمدي به سیاست‌های ابلاغی در حوزه محیط زیست اشاره كرد و افزود: ایجاد شبکه یکپارچه محیط زیست و جرم انگاری تخریب محیط زیست از جمله سیاست‌های ابلاغی است که باید مد نظر همه آحاد مردم قرار گیرد.

در ادامه اين مراسم رئيس كميسيون حمل و نقل عمومي ، ترافيك و خدمات شهري نيز با اشاره به لزوم اطلاع رساني مصوبات به شهروندان اظهار داشت: مصوبات اين كميسيون بصورت به روز در سايت شوراي اسلامي شهر زنجان قرار دارد.

معصومه حمزه تبار از کاهش 40 درصدی درآمد شهرداری زنجان خبر داد و اضافه کرد: این مسئله می‌تواند عملکردها را تحت تاثیر قرار دهد.

وي با تاکید بر اینکه هر اقدامی از جمله پروژه‌های عمرانی نیاز به منابع درآمدی آن هم از نوع پایدار دارد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد نه تنها اقدام شاخص بلکه عملا کار خاصی برای ایجاد منابع درآمدی پایدار در شهرداری زنجان انجام نشده است.

حمزه‌تبار با بیان اینکه شهرداری‌ها به عنوان ارگان‌های خدمات رسان توان ایجاد درآمد را دارند، ادامه داد: با توجه به عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده، به نظر می‌رسد کم‌کاری‌هایی در این حوزه انجام شده است.

وی به نیمه کاره رها شدن برخی از پروژه‌های عمران شهری اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد باید فکری برای این امور شود، چرا که نباید به افراد فرصت زخمی کردن پروژه‌ها در ازای دریافت پول نقد از شهرداری داده شود.

حمزه تبار با اذعان به ضعف‌های موجود در مدیریت شهری زنجان اضافه کرد: منوط کردن نصب یک نیمکت برای استراحت شهروندان به بودجه، نوعی ضعف در عملکرد به شمار می‌رود.

شهردار زنجان نيز در اين مراسم تکمیل پروژه‌های نیمه تمام را اولویت مدیریت شهری زنجان دانست و اضافه کرد: از بودجه 200 میلیارد تومانی مصوب شهرداری زنجان 55 درصد برای بخش عمرانی و 45 درصد برای امور جاری مصوب شده است.

حبيب يگانه یادآورشد: امسال سهم شهرداری از عوارض مالیاتی که هر ساله به شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص می یابد، 40 درصد کاهش یافته است.

وي از تعریف 10 پروژه شاخص در شهر زنجان و تلاش برای عملیاتی کردن آن‌ها توسط مدیریت شهری خبر داد و افزود: یکی از این پروژه‌های پل سیدالشهدا با سابقه عملیات اجرایی چهار ساله است که در حال حاضر پیمانکار پروژه به دلیل عقب ماندن از قرارداد منعقد شده، دو فقره اخطار از شهرداری زنجان گرفته است.

شهردار زنجان پیگیری تحقق موضوع تخصیص یک برند شهری مختص زنجان را برای توسعه این شهر و استان ضروری خواند و خاطر نشان کرد: تعیین این برند شهری سبب می شود تا پروژه های شهری بر مبنای یک نقشه جامع طراحی شده پیش برود و مسیر توسعه آن مشخص شود.

يگانه احداث پارکینگ های طبقاتی، تکمیل و بهره برداری از ساختمان مرکز کنترل ترافیک، احداث سالن ورزشی و مدیریت بحران پارک بانوان، بازگشایی محورهای داخلی و حاشیه پادگان و بازگشایی خیابان زینبیه غربی را از مهمترین پروژه های در دستور کار شهرداری برای بهره برداری در سال جای عنوان كرد.


نویسنده:Saatchi -- تعداد بازدیدکنندگان: تعداد بازدیدکنندگان: 2833