شوراها مهمترين نهاد عمومي با سازماندهي اجتماعي مي باشند

1395/10/28
18/01/2017 08:47:36 ق.ظ

فرماندار شهرستان زنجان گفت: شوراها مهمترين نهاد عمومي با سازماندهي اجتماعي بوده و نقش بسزايي در مشاركت هاي شهروندي دارند.


فرماندار شهرستان زنجان گفت: شوراها مهمترين نهاد عمومي با سازماندهي اجتماعي بوده و نقش بسزايي در مشاركت هاي شهروندي دارند.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر زنجان ، رسول بيات در جلسه رسمي و علني اين شورا با بيان اينكه نظام شورايي در ايران اسلامي نوپا مي باشد اظهار داشت: در اين خصوص همه افراد جامعه به نوبه خود كوتاهي داشته اند چرا كه مي توانستيم تجربه صد سال برخي كشورها را در مدت بيست سال كسب نماييم.

وي در خصوص مهاجرت روستائيان به شهرها گفت: ساماندهي شغل و مسكن اين افراد نيازمند برنامه هاي مدون بوده و بايد از منابع موجود به صورت عقلاني بهره برداري نماييم.

فرماندار شهرستان زنجان ، شوراي محلات را از عوامل مهم تقويت مشاركت شهروندان عنوان كرد و افزود: تشكيل اين شوراها در تصمصم گيري هاي شهري حائز اهميت بوده و سبب ايجاد تعادل و توازن در ارائه خدمات به نقاط مختلف شهر خواهند شد.

رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان نيز در اين جلسه با اشاره به تدوين لايحه بودجه سال آينده كشور گفت: اين لايحه در آخرين روزهاي پائيز توسط رئيس جمهور محترم تقديم مجلس گرديد تا نمايندگان مردم برنامه مالي دولت براي سال 96 را بررسي نمايند.

آراض ضيايي با بيان اينكه بودجه تنظيمي دولت بدون ترديد مي تواند تأثير بسزايي بر عملكرد شهرداري ها داشته باشد اظهار داشت: اگر چه دولت ها در دو دهه اخير نقش حمايتي خود را در تأمين هزينه هاي شهرداري ها كاهش داده اند اما همچنان جهت گيري ها ، سياست ها و منابع تعريف شده در قانون بودجه سالانه كشوري مي تواند نقش مؤثري در پيشبرد امور شهرداري ها ايفا نمايند.

وي تصريح كرد: با نگاهي گذارا به قانون بودجه در طي سه سال گذشته مي تون دريافت كه در دولت يازدهم تحول چشمگيري در بودجه نويس سالانه دولت براي شهرداري ها رقم نخورده است و شهرداري ها هرسال با كاهش كمك هاي دولتي عملا در تامين مخارج اداره شهرها با مشكلات عميق تري مواجه هستند.

رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان با اشاره به كاهش چشمگير و قابل توجه تعهد وزارت نفت در تأمين قير رايگان براي آسفالت معابر شهري در سال 95 گفت: تداوم اين امر در سال آينده يكي از موارد تأثير گذار در افزايش هزينه هاي شهرداري ها خواهد بود.

ضيايي افزود: در يك نگاه كلي به لايحه بودجه سال آينده مي توان گفت كه انتظارات شوراها و شهرداري ها از دولت آنهم در شرايط دشوار كنوني برآورده نشده است.

در ادامه ، رئيس كميسون اقتصاد و سرمايه گذاري با اشاره به مقوله شورا باوري گفت: شوراهاي اسلامي به عنوان يكي از منابع مهم سرمايه اجتماعي ، سهم عمده اي را در تعميم حقوق شهروندي و ايجاد فرهنگ نظم و احترام به قانون در تحقق توسعه ملي به خود اختصاص داده اند.

فخرالدين رستمي افزود: گستردگي و شرايط اقليمي متفاوت و مشاركت و همبستگي اجتماعي ، ضرورت پرداختن به اين امر را دوچندان مي نمايد.

وي تصريح كرد: برای پیشبرد اهداف و امور شورا باید نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این حوزه از این نهاد عمومی حمایت کنند که لازمه این حمایت اعتقاد راسخ و شورا باوری نمایندگان است.

رستمي به مشکلات موجود در ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره و تاکید کرد: با خروج 48 دستگاه اتوبوس از خطوط ناوگان حمل و نقل عمومی طی چند سال گذشته، اگر فکری برای جبران نشود، مشکلات عدیده‌ای ایاب ذهاب مردم به ویژه در شهرک‌های اقماری بروز خواهد کرد.

وي گفت: ساماندهی نیروی انسانی در شهرداری باید از اولویت های این نهاد عمومی باشد و حقوق کارگران باید به موقع پرداخت شود.

ديگر عضو شوراي اسلامي شهر زنجان نيز در اين جلسه ساماندهی اصناف را از جمله الزامات شهری زنجان دانست و اظهار کرد: ایجاد میدان میوه و تره‌بار به عنوان یک کار ساده و در عین حال سودده باید مد نظر شهرداری زنجان قرار گیرد.

عباس راشاد با اشاره به ایجاد بازار ماکیان در شهر زنجان تصریح کرد: فعالیت این بازار در مقطع کنونی به دلیل بیماری خاصي كه شیوع پیدا کرده درست نیست، ولی این بازار باید با توجه به مقتضیات موجود و مراجعه افراد برای خرید و فروش پرنده‌ها به این بازار فعال شود.

وي به طرح سبزه‌میدان زنجان و بودجه پیش‌بینی شده برای آن به صورت سالانه اشاره و تاکید کرد: تزریق بودجه 300 میلیارد تومانی به پروژه سبزه‌میدان از ،عهده شهرداری خارج است و در واقع مسیر انتخاب شده برای این پروژه اشتباه است چرا که این روند آن را تبدیل به پروژه چند 10 ساله خواهد کرد.

راشاد با بیان اینکه در طرح تهیه شده برای سبزه‌میدان زنجان یک هزار واحد تجاری در این منطقه احداث می‌شود، افزود: با محقق شدن این طرح بار ترافیکی عظیمی به منطقه تحمیل خواهد شد که باید پیش‌بینی لازم انجام شود.


نویسنده:Saatchi -- تعداد بازدیدکنندگان: تعداد بازدیدکنندگان: 1866