لزوم تثبيت جايگاه مجموعه مديريت شهري در برنامه ششم توسعه

1394/10/15
09/01/2016 10:11:52 ق.ظ

رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان گفت: مطابق با اجراي سياست هاي كلي اصل 44 و اقتصاد مقاومتي ، جايگاه مجموعه هاي مديريت شهري بايد در برنامه ششم توسعه تثبيت گرديده و وظايف محلي به شهرداري ها واگذار شود.


رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان گفت: مطابق با اجراي سياست هاي كلي اصل 44 و اقتصاد مقاومتي ، جايگاه مجموعه هاي مديريت شهري بايد در برنامه ششم توسعه تثبيت گرديده و وظايف محلي به شهرداري ها واگذار شود.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر زنجان ، سعيد اميدي در جلسه رسمي و علني اين شورا افزود: از كليه دست اندكاران نظام درخواست داريم در تدوين لايحه برنامه ششم توجه ويژه اي به شوراهاي اسلامي و استفاده از پتانسيل اين نهادهاي مردم و اجتماعي داشته باشند.

وي با اشاره به برگزاري نشست مشورتي شوراها و شهرداري هاي مراكز استان ها گفت: اين مجمع نقشي تبييني و هم افزايي داشته و استفاده از نظرات مختلف و به ثمر رساندن خرد جمعي از اهداف آن مي باشد.

امیدی به در دست تدوین بودن بودجه سال آینده در کشور و همچنین برنامه توسعه ششم توسعه کشور اشاره و اضافه کرد: تدوین‌کنندگان این قوانین باید نسبت به رعایت الزامات مدیریت شهری منطبق با اسناد بالادستی هم توجه داشته باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به مطالب مطرح شده مبنی بر واریز درآمدهای ناشی از عوارض به حساب درآمدهای عمومی در قوانین تنظیم شده تصریح کرد: این موضوع ضمن لحاظ نکردن مقتضیات محلی، نقض‌کننده قوانین قبلی موجود در این مورد هم هست.

امیدی با بیان اینکه در قوانین تدوین شده به توسعه حمل و نقل عمومی اشاره‌ای نشده است، ادامه داد: مطابق با قوانین جایگاه شورا و مدیریت شهری باید در نظام اداری تثبیت شود که در قوانین مدون جدید لحاظ نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به در دست تدوین بودن بودجه شهرداری زنجان افزود: این بودجه باید متناسب با توسعه شهری زنجان تدوین شود.

امیدی اولویت‌بندی پروژه‌ها بر اساس پروژه شاخص را یکی از راه‌کارهای پیش‌رو دانست و تاکید کرد: این پروژه‌ها می‌توانند بر اساس شاخصه تأثیرگذاری جمعیتی مد نظر مدیران شهری قرار گیرند.

وی داشتن برش فصلی را از دیگر شاخص‌های لازم برای تدوین لایحه بودجه اعلام کرد و گفت: شهرداری زنجان باید بودجه روشن را به شورا ارائه کند.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان در ادامه با تشریح موضوع سرمایه‌‌گذاری و اجرای پروژه‌های مشارکتی در شهر زنجان ادامه داد: در این پروژه‌ها شهرداری با استفاده از آورده‌های مردمی که زمین و عوارض و یا ... است با سرمایه‌گذاری که اعتبار به پروژه تزریق می‌کند، طرح‌های مشترک اجرا می‌کنند که نهایت آن ارائه خدمت جدید به شهروندان است.

امیدی با بیان اینکه اجرای پروژه‌های مشارکتی در ایران سابقه 10 دارد، گفت: سابقه اجرای این پروژه‌ها در زنجان فقط دو سال است، از این رو شورا انتظار دارد وضعیت این طرح‌ها در بودجه سال آینده روشن و مشخص شود.

در ادامه رئیس کمیسیون عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان نیز بر لزوم متعادل کردن عوارض و تعرفه‌های خدمات شهرداری زنجان تاکید کرد و گفت: این تعرفه‌ها باید مطابق با اقتصاد علمی وضع و عملیاتی شوند.

رزاق محمدی با اشاره به عدم اجرای پروژه‌های شاخص عمرانی در شهر زنجان ادامه داد: به این مشکل باید عدم تکمیل پروژه‌های نیمه تمام را هم اضافه کرد.

وی پارکینگ‌های طبقاتی، سبزه‌میدان و چند پروژه دیگر را از جمله پروژه‌هایی اعلام کرد که اجرای آن‌ها راه به جایی نبرده است و ادامه داد: بازگشایی پادگان زنجان هم با کندی در حال انجام است.

محمدی نظارت و پاسخگویی به مردم را در حوزه مدیریت شهری از وظایف ذاتی شورا اعلام و تاکید کرد: سئوال اصلی این است چرا هیچ پروژه شاخصی در این شهر اجرا نمی‌شود و یا اینکه چرا پروژه‌های عمرانی تکمیل و به سرانجام نمی‌رسد که بتوان پاسخ قانع کننده‌ای به مردم داد.

رئیس کمیسیون عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان به مدت زمان کم باقیمانده از عمر شورای چهارم اشاره و ابراز امیدواری کرد: در مدت زمان باقیمانده بتوان طرح‌ها و پروژه‌های قابل توجه و توسعه‌ای را در سطح شهر زنجان اجرا کرد.

محمدی در بخش دیگری از سخنان خود احیا و با طراوت نگه داشتن طبیعت را از وظایف همگانی برای حفظ محیط زیست دانست و اظهار کرد: شاید تهیه اطلس زیست بوم به کاهش مشکلات موجود در این حوزه کمک کند

وی مدیریت جامع، هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی را از دیگر راه‌کارهای کمک به محیط زیست اعلام و اضافه کرد: این مسئله باید با ارگان‌های متولی و مدیریت شهری هماهنگ شود.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان با تاکید بر اصلاح شرایط زیستی برای برخوردار کردن جامعه از محیط زیست سالم تصریح کرد: در این رابطه تهیه اطلس زیست بوم برای حفاظت از منابع حیاتی الزامی محسوب می‌شود.

محمدی مقابله با تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی نظیر گرد و غبار، گسترش ابعاد اقتصاد سبز، بهینه سازی الگوی مصرف و منابع انرژی، توسعه حمل و نقل عمومی، مدیریت تعادل بخشی و حفاظت کیفی از آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی و در نهایت تدوین منشور اخلاق محیط زیست و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی را از راه‌کارهای پیشنهادی خود در تثبیت و ارتقای محیط زیست اعلام کرد.

رئیس کمیسیون حمل و نقل عمومی ، ترافیک و خدمات شهری شورای اسلامی شهر زنجان نیز در این نشست بر سیاست گذاری متفاوت و توزیع عادلانه بودجه سال آینده تاكید كرد و با اشاره به آغاز فصل بودجه نویسی گفت: باید با دیدی كلان در پی اولویت بندی و اجرای چند پروژه مهم باشیم تا یادگاری خوبی از شورای چهارم به جای بماند.

معصومه حمزه تبار با بیان اینكه شهر زنجان نیازمند نهضت سازندگی است، افزود: بودجه در بخش های مختلف باید عادلانه و كارشناسی شده توزیع شود و بخش حمل و نقل نیز بهتر از گذشته مد نظر قرار گیرد.

رئیس کمیسیون بودجه و امور حقوقی شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به پروژه سبزه میدان افزود: بلاتكلیفی واحدهای تجاری ضلع غربی طی دو سال گذشته حدود پنج میلیارد تومان خسارت به شهر وارد كرده است.

عباس راشاد گفت: اگر بهای این مغازه ها را در بانك سرمایه گذاری می كردیم با نرخ سود ۱۶درصد تا كنون دو میلیارد تومان برای شهرداری سود به همراه داشت.

وی ادامه داد: شركتی كه در این پروژه هیچ كاری را پیش نبرده بیش از ۳۰۰ میلیون تومان برای كارشناسی به شهرداری خسارت وارد كرده است.

راشاد همچنین درخصوص مطالبات سرمایه گذار پاساژ نور و دیگر بدهكاران به شهرداری هم اظهار كرد: اكنون كه ۵۳ میلیارد تومان از بودجه پیش بینی شده عقب هستیم اخذ مطالبات شهرداری ضروری است .

وی تصریح كرد: هر وقت پیگیر مطالبات پاساژ نور بوده ایم گفته اند در دست پیگیری است ولی متاسفانه تا كنون اقدامی صورت نگرفته است.

 


نویسنده:Saatchi -- تعداد بازدیدکنندگان: تعداد بازدیدکنندگان: 2474