اقتصاد مقاومتي كارآمد ترين راهبرد توسعه شهري است

1394/11/15
04/02/2016 11:30:24 ق.ظ

رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان گفت: جاري سازي اقتصاد مقاومتي در حوزه هاي مديريت شهري ، كارآمد ترين راهبرد پيشرفت و توسعه شهري است.


رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان گفت: جاري سازي اقتصاد مقاومتي در حوزه هاي مديريت شهري ، كارآمد ترين راهبرد پيشرفت و توسعه شهري است.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر زنجان ، سعيد اميدي در همايش " اقتصاد مقاومتي و نگرش خلاقانه به شناسايي فرصت ها" كه در سالن همايش هاي جهاد دانشگاهي استان زنجان و با حضور دكتر محمدرضا کردلو برگزار شد با اشاره به بندهای مختلف اقتصاد مقاومتی، تحقق اين سیاست‌ها را در گرو تعامل همه دستگاه‌ها دانست و گفت: بی‌تردید، ارتباط تنگاتنگ مسئولان حوزه شهری با مردم باعث شده است که این بخش بیش از سایر بخش‌ها در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش داشته باشد، به همین خاطر امیدواریم به‌عنوان قطعه‌ای از پازل عمل کرده و در حل موضوع کمک کنیم.

وي با تأکید بر اینکه نقش مدیریت شهری در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش بی‌بدیلی است، افزود: اقتصاد مقاومتی دقیق‌ترین، کامل‌ترین و کارآمدترین مدل مدیریتی بوده و تنها راه برون‌رفت شهرداری‌ها از چالشی که امروزه با آن دست به گریبان هستند، اهتمام به اقتصاد مقاومتی است.

رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان اظهار داشت: متأسفانه امروزه موضوع بهره‌وری کمتر مورد توجه قرار گرفته است، به همین خاطر مجموعه شهرداری‌ها در کشور نتوانسته‌اند از ظرفیت بالقوه نیروی انسانی خود استفاده مطلوب به عمل آورند.

اميدي چالش هاي شهرداري ها را مشابه اتكاي اقتصاد كشور به صنعت نفت عنوان كرد و گفت: عموما شهرداري ها بر پايه ساخت و سازهاي شهري فعاليت داشته و با كمترين ركو در اين بخش با مشكلات عديده اي مواجه مي شوند.

وي تصريح كرد: از 24 بند سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی ، 16 بند قابلیت اجرا در مجموعه مدیریت شهری زنجان را دارا بوده و اجراي اين اصول گره گشاي بسياري از مشكلات خواهد بود.

اميدي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به سرمايه گذاري و توسعه زمينه هاي كار آفريني گفت: سرمايه گذاري در حوزه مديريت شهري داراي تنوع بالايي بوده و نمونه بارز آن سرمايه گذاري بخش خصوصي در گسترش و نوسازي شهربازي شماره يك شهر زنجان است.

وي افزود: ايجاد شهرك هاي خودرويي ، احداث ميادين ميوه و تره بار ، زيباسازي شهري ، برون سپاري بسياري از خدمات شهري و ساماندهي مشاغل غير رسمي از ديگر زمينه هايي است كه شهرداري زنجان مي تواند بخش خصوصي را به پاي كار آورد.

در ادامه اين مراسم ، شهردار زنجان نيز در اين مراسم ضمن تبريك ايام ا... دهه فجر و پيروز انقلاب شكوهمند اسلامي با اشاره به ابلاغ سياست هاي اقتصاد مقاومتي ازسوي مقام معظم رهبري اظهار داشت: از همكاران شهرداري انتظار داريم تلاش هاي بيش از پيش خود را در جهت تعريف شاخص ها و پروژه هايي با مدنظر قرار دادن اقتصاد مقاومتي معطوف سازند.

حبيب يگانه افزود: بايد اين سياست ها بصورت عملياتي در شهرداري زنجان احصاء و تمامي واحدها در اجراي آن اهتمام لازم را داشته باشند.

دكتر محمدرضا کردلو نيز در اين همايش با تأکید بر اینکه هنر اصلی اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید دارند، دیدن نادیدنی‌ها است و برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی باید به این موضوع توجه کنیم.

وی با بیان اینکه امروزه رویکرد علم اقتصاد ایجاب می‌کند که مدیریت تقاضا را جایگزین مدیریت عرضه کنیم، تصریح کرد: نگاه امروز جوامع به بحث توسعه‌یافتگی اقتصادی مؤید این مطلب است که کشورهای در حال توسعه نباید از الگوهای سایر کشورها استفاده کرده و این الگوها را برای توسعه اقتصادی جوامع خود به‌کار گیرند؛ چرا که این الگوها برای همان جوامع کاربرد داشته و اگر قرار باشد الگوی کشورهای توسعه‌یافته در کشورهای در حال توسعه پیاده شود، نتیجه‌بخش نخواهد بود.

کردلو با اشاره به اینکه یکی از اصول بودجه‌ریزی نوین مبتنی بر این است که هیچ‌گاه نباید یک هدف را دنبال کنیم، اظهار کرد: امروزه باورها و نگرش‌های ما در رسیدن به اهداف و دست‌یابی به توفیقات روزافزون در کارها نقش مهمی را ایفا می‌کند، به همین خاطر مدیران و کارمندان در یک سازمان باید یک هدف مشترک را ببینند و برای رسیدن به آن گام بردارند که در آن صورت می‌توان انتظار داشت که این سازمان با اهداف مشترک فعالیت می‌کند.

وي با یادآوری اینکه ما برای توسعه و رشد باید به افکار و نظرات اهمیت دوچندانی قائل شویم، ادامه داد: امروزه همه به دنبال کسب پول و ثروت هستند، اما آنچه که در کسب ثروت حائز اهمیت است، نوع تلاش برای رسیدن به این مهم است. اگر هوش و ذکاوت در مسیر درست قرار گیرد، به کارآفرینی تبدیل می‌شود، در غیر این صورت افرادی را تربیت کرده‌ایم که با کسب ثروت فقط به خود و منافع‌شان فکر کرده و برای جامعه سودمند نخواهند بود.


نویسنده:Saatchi -- تعداد بازدیدکنندگان: تعداد بازدیدکنندگان: 2882