جلسه هماهنگي مجمع نمايندگان با اعضاي شوراي اسلامي استان برگزار شد

1395/08/19
10/11/2016 10:03:21 ق.ظ

جلسه هماهنگي مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با اعضای شورای اسلامی استان و جمعی از روسای شورای هاي اسلامی شهرستان‌ها در سالن جلسات شوراي اسلامي شهر زنجان برگزار شد.


جلسه هماهنگي مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با اعضای شورای اسلامی استان و جمعی از روسای شورای هاي اسلامی شهرستان‌ها در سالن جلسات شوراي اسلامي شهر زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر زنجان ، نماینده مردم شهرستان هاي زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در اين مراسم با تاکید بر وجود رابطه بین توسعه استان و مراکز شهرها از جمله زنجان اظهار کرد: هر تلاشی در این حیطه منجر به توسعه کلی در استان می‌شود.

علي وقف چي با بیان اینکه تصمیمات شوراهای اسلامی باید مورد توجه مسؤولان دولتی از جمله فرماندار و استاندار قرار گیرد، اضافه کرد: به جز دولت شورای عالی استان‌ها هم می‌توانند لایحه به مجلس ارائه کنند و به این صورت بر اساس قانون اساسی این شوراها توان ارائه راهکار برای دغدغه‌های مردم را دارند.

وی به مسائل و مشکلات مطرح شده در جلسه توسط اعضای شوراهای اسلامی اشاره و تاکید کرد: واقعیت این است، در حالی که 85 درصد از منابع درآمدی صرف پرداخت حقوق و مزایا می‌شود، نباید انتظار اقدامات عمرانی و آبادانی از دولت وجود داشته باشد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رابطه شوراها با مردم بیشتر است و اعضای شورای استانها باید مشکلات را به نمایندگان مجلس انتقال دهید تا راحت تر به نتیجه برسید.

وقف چی تصریح کرد: نمایندگان  مجلس شورای اسلامی و شوراها انتخاب مردم هستند و باید راهکارهای حل مشکلات بیان شود.

در ادامه ، نماينده مردم شهرستان هاي ايجرود و ماهنشان نيز گفت: اگر شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، اختیار لازم برای تصمیم گیری و تصمیم سازی را نداشته باشند، کار نمایندگان مجلس هم ابتر می ماند.

سيد مرتضي خاتمي با اذعان به مشکلات موجود در قانون جامع مدیریت شهری اضافه کرد: با این مشکلات باید به جامع بودن آن شک کرد، بنابراین حل مشکلات موجود در این قانون نیاز به کار و تعامل دارد که باید مد نظر قرار گیرد تا در طرح نهایی مورد بررسی در مجلس لحاظ شود.

وی خاطرنشان کرد: قانون جامع مدیریت شهری از پایین به بالا پی ریزی، تهیه و در وزارت کشور بررسی شده و انتقادهایی به خروجی آن از سوی همه شوراها وارد است.

خاتمي با بیان اینکه ادامه برگزاری جلسه بین اعضای شوراهای اسلامی با نمایندگان مجلس مفید خواهد بود، افزود: در واقع کار اعضای شورا و نمایندگان مجلس می‌تواند مکمل همدیگر باشند و کمک نمایندگان مجلس به شورا کمک به خودش برای انجام درست وظایف است.

نماينده مردم خدابنده نيز در اين جلسه مردم سالاري ديني را از مشخصه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران برشمرد و اظهار کرد: این مهم به معنی تاثیرگذاری رای مردم در اداره روستا، شهرها و کشور است.

احمد بيگدلي گفت: تعامل بین اعضای شوراهای اسلامی و نمایندگان مجلس در نهایت به نفع مردم خواهد بود.

وي با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های موجود برای کاهش مشکلات ابراز کرد: مسائل مطرح شده در جلسه از جمله عوارض ارزش افزوده به صورت ویژه مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

در ادامه ، سعيد خدادادي رئيس شوراي اسلامي استان زنجان نيز با تشریح جایگاه شوراها در فرمایشات بنیانگذار انقلاب اسلامی و همچنین قانون اساسی اظهار کرد: بر اساس اصول قانون اساسی شورا از ارکان نهادهای تصمیم‌گیر در کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به قوانین موجود برای شوراها، اضافه کرد: بر اساس قوانین، شوراها به لحاظ تشکیلاتی زیرمجموعه مسؤولان اجرایی قرار دارند که انتصابی هستند.

رئیس شورای اسلامی استان زنجان به مراجعات مکرر مردم به اعضای شورا اشاره و تصریح کرد: منتهی باید متوجه بود که به دلایل مشکلات موجود در قوانین شوراها، این نهاد فاقد تشکیلات فرادستی است به همین دلیل مصوبات آن ضمانت اجرایی ندارد.

خدادادی به محدود‌های ایجاد شده طی سال‌های گذشته برای شوراها اشاره کرد و ادامه داد: یکی از این محدودیت‌ها لغو عضویت شورا در جلسات برنامه‌ریزی و توسعه است.

رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان نيز با اشاره به اینکه متاسفانه از گذشته تاکنون روز به روز از حدود اختیارات و وظایف شوراها کاسته شده است، اظهار داشت: وظایف شورای شهر همانند وظایف مجلس شورای اسلامی ماهیت نظارتی دارد.

آراض ضيايي با بیان اینکه با انتخاب شهردار توسط مردم اصطکاک در وظایف شورا و شهردار ایجاد می‌کند، عنوان کرد: در حال حاضر شهردار به عنوان عصاره شورا مطرح است.

وی با اشاره به اینکه اعضای شورا به مشکلات مردمی نزدیک‌تر هستند، اضافه کرد: این نزدیکی ضمن کمک به انتقال مشکلات، نظارت را هم تسهیل و در واقع می‌تواند کمک کار نمایندگان مجلس برای تعامل مد نظر قرار گیرد.

ضيايي به وابستگی شورا به لحاظ بودجه به شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: این وابستگی در انجام وظایف شورا اصطکاک ایجاد می‌کند که راه‌کار آن تعریف ردیف بودجه‌ای مستقل است.

 


نویسنده:Saatchi -- تعداد بازدیدکنندگان: تعداد بازدیدکنندگان: 2491