روز بزرگداشت شهدا برگ زريني در تقويم جمهوري اسلامي ايران است

1395/12/18
08/03/2017 08:20:19 ق.ظ

رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان گفت: نام گذاري 22 اسفند ماه به نام روز بزرگداشت شهدا برگ زريني در تقويم جمهوري اسلامي ايران است.


رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان گفت: نام گذاري 22 اسفند ماه به نام روز بزرگداشت شهدا برگ زريني در تقويم جمهوري اسلامي ايران است.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر زنجان ، آراض ضيايي در جلسه رسمي و علني اين شورا كه با حضور مدير كل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان زنجان برگزار شد ، اظهار داشت: بنیاد شهید انقلاب اسلامي در 22 اسفند سال 1358، به فرمان امام (ره) تاسیس شد و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری است و امور آن طبق مقررات و قوانین مربوط به نهادهای عمومی غیردولتی و در چهار چوب اساسنامه مصوبه و آیین نامه های مربوط زیر نظر رئیس جمهور و نظارت عالیه مقام معظم رهبری اداره می شود.

وي گفت: احیا ، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت طلبی ، زنده نگه داشتن یاد شهیدان و حفظ آثار آنان ، تجلیل و تکریم از خانواده های معظم شهیدان ، جدیت در امور فرهنگی خانواده های شاهد ، خوداتکایی و قانونمند کردن ارایه خدمات به آنان و بسیج امکانات نظام به منظور پراکندن عطر ملکوتی شهادت در جامعه ، از محور هاي فعالیت این نهاد مقدس است.

رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان با اشاره به روز احسان و نيكو كاري افزود: از سال 1369 هر سال در اسفند ماه و در آستانه عید نوروز و بهار طبیعت ، مردم مهربان و نیکوکار کشور ما همزمان با هفته احسان و نیکوکاری در 14 اسفند در همایشی عظیم که تبلور نوع دوستی، نیکوکاری و مهرورزی آنان است گرد هم مي آيند.

ضيايي تصريح كرد:  جشن نیکوکاری صرف نظر از هدایایی که طی آن جمع آوری می شود به لحاظ معنوی ، اجتماعی و فرهنگی دارای کارکرد های ویژه ای است که از جمله آنها می توان به گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ احسان و انفاق، کمک به همنوع و انسجام اجتماعی اشاره کرد.

وي با بيان اينكه نوع دوستی و کمک به همنوع از دیدگاه آیین الهی و جهانی اسلام امری ذاتی و فطری است افزود: خداوند متعال تمایل به کمک کردن به همنوعان را به صورت یک شناخت در قلب هر بشری الهام کرده است . بدین مفهوم که عمل نیکوکاری به صورت نور الهی در قلب و سرشت انسان وجود دارد.

ضيايي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به روز درختكاري گفت: اين امر در ایران دارای پشتوانه ‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است، تاریخ نشان می ‌دهد که ایرانیان باستان، جشن های خاصی داشتند و در این جشن ها به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می‌ گذاشتند.

وي افزود: در کشور ما روز درختکاری در 15 اسفند هر سال برگزار می شود و مردم با حضور در پارک ها، جنگل ها و اقصی نقاط شهر اقدام به کاشت نهال های جوان می کنند. ایرانی ها هر سال با کاشت درخت به استقبال سال نو رفته و در واقع با این کار نمادین در آستانه بهار زندگی را به زمین باز می گردانند. در این روز در مقابل بیشتر پارک ها و فضاهای سبز و دیگر نقاط شهر نهال هایی به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گیرید.

ضيايي گفت: روز درختکاری بهانه ‌ای است برای این که ما به محیط زیست احترام گذشته و آن را احیاء کنیم و یا حداقل آن را با دقت بیشتری نگه داری کنیم. امید است که با تلاش در این جهت، حتی با کاشتن یک نهال کوچک، کشوری زیبا و آباد را برای خویش مهیا کنیم که یقیناً کاری پسندیده است.

علي كاظمي مدير كل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان زنجان نيز در اين جلسه ضمن تقدير از حمايت هاي اعضاي شورا و شهردار زنجان از برنامه هاي مشاركتي افزود: تفاهم نامه سه جانبه منعقد شده در اين راستا بوده و اميدواريم اين همكاري ها در سال آينده بيش از پيش صورت پذيرد.

وي در خصوص نام گذاري 22 اسفند ماه به نام روز بزرگداشت شهدا اظهار داشت:  530 نفر از رزمندگان استان زنجان در ماه اسفند سال هاي دفاع مقدس شهيده شده اند.

كاظمي با بيان اينكه شهر مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام ملقب گرديده است افزود: 4 خانواده از خانواده هاي شهدا استان زنجان نيز به همايش شكوه ايثار كه به ميزباني اين شهر برگزار خواهد شد معرفي گرديده اند.

وي تصريح كرد: روزهاي گذشته نيز طي مراسمي با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از حسينيه اعظم زنجان و هيئت ثارا... اين شهر تجليل بعمل آمد.

رئيس كميسيون توسعه عمران و محيط زيست نيز در اين جلسه با اشاره برگزاري جلسه اين كميسيون در خصوص ورود فاضلاب هاي شهري به باغات جنوب زنجان گفت: برخی جلسات برای شهر زنجان دارای اهمیت زیادی بوده و مسئولان باید برای حضور در آن اهتمام جدی داشته باشند.

رزاق محمدي ضمن اعتراض به نصب تبلیغات یکی از بناهای گردشگری شهرهای دیگر در شهر زنجان، افزود: طی روزهای گذشته شاهد اعتراضات زیادی از طرف شهروندان نسبت به این اقدام شهرداری بودیم.

وي با بیان اینکه باید در شهر زنجان تولیدات بومی برای معرفی ظرفیت های گردشگری شهر داشته باشیم، اظهار داشت: به خاطر چند میلیون پول نباید شهر را تبدیل به ویترین نمایش شهر دیگر بکنیم.

رئیس کمسیون عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان تاکید کرد: اگر قصد بر نگاه کلان و عمومی بر حوزه گردشگری است بهتر اینکه مشابه این تبلیغ در شهر هدف صورت گرفته و به صورت دو طرفه این اقدام عملیاتی می شد.

محمدي ترویج و توسعه داشته های بومی شهر زنجان را مورد تاکید قرار داد و گفت: حمایت مستمر از شهردار زنجان صورت گرفته اما این دلیل بر عدم انتقاد در زمان بروز اشتباهات نمی شود.

در ادامه ، ديگر عضو شوراي اسلامي شهر زنجان با اشاره به افتتاح مجهزترین مرکز دیالیز شمال غرب کشور در هفته اخير توسط انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان گفت: همزمان مراسم گلریزان و جذب کمک های مردمی این انجمن نیز  همانند سایر کارهای خیریه در زنجان با مشاركت عموم همشهريان محترم به زیبائی و شایستگی هر چه تمام ، برگزار گردید .

سعيد اميدي افزود: امیدواریم شاهد تداوم و تقویت خیریه ها به خصوص در حوزه های مهمی و عرصه های جدیدی مانند خیریه های ورزشی و خیریه های آموزشی نیز در زنجان باشیم .

وي با بان اينكه فرصت هائی مانند هفته منابع طبیعی و روز درختکاری بهترین زمان برای تبیین موضوعات زیست محیطی و آغاز اقدامات عملی گسترده در این حوزه است اظهار داشت: اهمیت توجه به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی در کشورمان وارد مرحله جدید و بسیار حساسی شده و بی تردید در صورت بی دقتی و سوء تدبیر در این حوزه ها، تکرار فاجعه های  زیست محیطی مانند گرد و غبار خوزستان و یا نابودی دریاچه ارومیه ، دور از ذهن نخواهد بود .

وي افزود: در بعد مدیریت شهری توجه به موضوع توسعه فضاهای سبز و درخت کاری اهمیت مضاعفی نیز به لحاظ زیبائی منظر شهری و ایجاد نشاط و شادابی پیدا میکند که خوشبختانه در شهرمان وضعیت مطلوبی داشته و روند توسعه آن در سالهای گذشته مناسب بوده است.

امیدی با بیان اینکه بی‌تردید کارگران و کارکنان فضای سبز در میدان عمل و اجرا حضور داشته‌اند، ادامه داد: با وجود اهمیت جدی کارکرد این کارگران و تاثیر مشخص عملکردشان در زیبایی شهر، وضعیت شغلی آن‌ها همواره با نوسانات و دغدغه‌های جدی روبه‌رو بوده است.

اين عضو شوراي اسلامي شهر گفت: برون‌سپاری، حفظ و نگهداری فضای سبز منطقه یک در ماه‌های پایانی شورا، به نظر اقدامی غیرمنطقی جلوه می‌کند، چرا که چنین تصمیمی باید به دوره آتی مدیریت شهری سپرده می‌شد.

وي مهم ترین موضوع مرتبط با واگذاری را امکان تضییع حقوق کارگران فعلی فضای سبز شهری عنوان کرد و افزود: این افراد اغلب از دو تا بالای دوازده سال برای شهر زنجان کار و تلاش کرده‌اند و تعدیل‌های فصلی متعددی را نیز تحمل کرده‌اند و حق عرفی آن‌ها است که باید باز هم در کار فضای سبز به کار گرفته شوند لذا ضمن اعلام نگرانی جدی از بی‌توجهی به این موضوع مهم و مستند به امضای اکثریت اعضای محترم شورا ، تقاضا دارم این موضوع به صورت شفاف تعیین تکلیف شود تا کارگران با آرامش خاطر در سال جدید به کار گرفته شوند.

اميدي با اشاره به نزدیکی ایام عید نوروز به عنوان یک فرصت طلایی و بسیار ارزشمند برای جذب بیشتر میزان مسافر نوروزی و توسعه گردشگری شهری گفت: امیدواریم قوی‌تر از سال‌های گذشته، اقدامات یکپارچه و هدفمندی در این زمینه انجام شود.

وي افزود: دست‌اندرکاران اعم از متولیان حوزه شهری، پلیس راهنمائی و رانندگی، اصناف و بازاریان، فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری و دستگاه‌های دولتی مربوطه باید به  صورت جدی مسافران و گردشگران نوروزی را ارج نهاده و عید نوروز را فرصتی برای رونق اقتصادی و همچنین ارائه فرهنگ میهمان‌نوازی زنجانی‌ها، بدانند تا زمینه خرسندی مسافر را از خدمات دریافتی فراهم کنند تا با ذهنیت مثبت اجتماعی زنجان را ترک کرده و سفیری برای تبلیغ شهرمان و افزایش مسافران تابستانی باشند.

رئيس كميسيون نظارت و پيگيري شوراي اسلامي شهر زنجان نيز در اين جلسه با اشاره به اجراي پروژه سبزه ميدان اظهار داشت: با توجه به قرارگيري سبزه ميدان در مركز شهر و مراجعات شهروندان به اين منطقه ، وجود اين طرح با وضعيت كنوني مطلوب هيچ يك از شهروندان نبوده و مشكلات عديده اي براي آنها ايجاد كرده است.

پريسا شعباني افزود: تحميل مشكلات فراوان گرد و غبار ، آلودگي صوتي و ترافيك سنگين به ساكنين و كسبه محل ، ساماندهي اين وضعيت را ضروري نموده است.

وي گفت: پايانه موجود در سبزه ميدان نيز نيازمند جايجايي بوده و بايد اقدامات انجام شده جهت ايجاد زيرساخت هاي اين انتقال اعلام گردد.

شعباني طولاني تر شدن روند اجراي پروژه را عامل افزايش برآوردهاي اوليه مالي عنوان كرد و افزود: نبايد اجازه دهيم وضعيت پروژه پل حضرت سيد الشهدا بر طرح سبزه ميدان حاكم شود.

وي تصريح كرد: پيشنهاد مي كنم قبل از انعقاد قرارداد ، مذاكراتي با مسؤلين استاني صورت پذيرد تا بخشي از هزينه هاي طرح از محل اعتبارات عمراني استانداري تأمين گردد.


نویسنده:Saatchi -- تعداد بازدیدکنندگان: تعداد بازدیدکنندگان: 4347